Home / دانلود / انتشار سومین شماره از ماهنامه الكترونيك – غير برخط باستان شناسي منظر دريايي

انتشار سومین شماره از ماهنامه الكترونيك – غير برخط باستان شناسي منظر دريايي

KARIMI12

چکیده:

از روزگاران کهن تا به امروز خلیج‌فارس همواره مورد توجه ملل گوناگون بوده و ساکنان اطراف آن از نخستین انسان‌هایی بوده‌اند که با فنون دریانوردی آشنا شده و همواره در تردد و رفت و آمد و کشتی‌رانی در آن اشتغال داشته‌اند. از آن جایی که خلیج‌فارس از دورة تمدن‌های بین‌النهرین اولین راه دریانوردی و ارتباط بازرگانی دنیای قدیم بوده است؛ بنابراین سفرهای دریایی مستمر و بدون وقفه ایرانیان به سواحل و بنادر دور دست، توسعه هر چه بیشتر قلمرو دریایی ایرانیان، ابداعات و ابتکارات ایرانیان در زمینه کشتی‌سازی، ابزارها و لوازم کشتی، دانش هدایت کشتی‌ها، راه نامه‌ها، دستورالعمل‌های دریایی، ترسیم نقشه‌ها، تعیین مسیرهای عبور و مرور کشتی‌ها، ابداع لغات، واژه، اصطلاحات و بسیاری از مسائل دیگر دریایی، سبب به وجود آمدن فرهنگ بسیار غنی، پربار در امر دریا و دریانوردی، کشتی، صید وصیادی در میان ایرانیان شده است. از این رو دامنة فرهنگ دریایی ایرانیان، خصوصاً فرهنگ‌دریایی خلیج‌فارس بسیار وسیع و نامحدود است، و تعریف فرهنگ، به هر زبان و در هر صورت نمی‌تواند تمام خصوصیات فرهنگ‌دریایی ایرانیان را در بر بگیرد و همه ابعاد آن را روشن سازد.
فرهنگ‌دریایی خلیج فارس شامل همة دانسته‌ها، علوم، مهارت‌ها، واژه‌ها، آداب و رسوم، قصه‌ها، باورها، ابداعات و ابتکارات دریایی ایرانیان می‌باشد که در طول تاریخ دریانوردی خود کسب کرده و مورد استفاده قرار داده و در طی قرن‌های بعدی در اختیار جهانیان قرار داده‌اند. در این بررسی کوتاه سعی شده است که ابتدا به معرفی یکی از قدیمی‌ترین اسناد دریانوردی ایرانیان پرداخته شود.

مطالعه این مقاله از طرف نویسنده به افراد ذیل توصیه می‌گردد:

  1. افراد علاقه‌مند به تاریخ دریایی

  2. افراد علاقه‌مند به باستان‌شناسی دریایی

تعداد صفحات مقاله : ۶

مرجع مقاله به طور کامل:

کریمی، مصطفی. ۱۳۹۶ ، یک سند باستان‌شناختی برای تحلیل هویت دريایی ايرانيان در خلیج فارس، ماهنامه الكترونيك – غير برخط باستان شناسي منظر دريايي، ۱ ، ۳٫

رایگان – خرید

Check Also

گفتگو با سید ابوالفضل حسینی

(فعال در حوزه میراث ملموس و ناملموس مازندران) ظرفیت‌های مازندران برای پژوهش‌های فرهنگ دریایی سید ...

This site is protected by wp-copyrightpro.com