Home / آرشیو بر اساس شماره نشریه / کارگاه آموزشی مستندنگاری دیجیتال یافته ها در محوطه های باستانی ساحلی و دریایی

کارگاه آموزشی مستندنگاری دیجیتال یافته ها در محوطه های باستانی ساحلی و دریایی

عنوان کارگاه آموزشی

عنوان کارگاه آموزشی

روش های مستندنگاری دیجیتال برای محوطه های باستان شناختی/ دریایی و یافته ها Digital documentation techniques for Maritime archaeological sites and finds    

سرآغاز

سرآغاز

محیط فیزیکی باستان‌شناسی‌دریایی همواره برای پژوهش‌های میدانی چالش برانگیز بوده و هست. به جهت اینکه ممکن است برخی از محوطه‌های باستان‌شناختی در زیرآب یا در مناطق میان‌کِشَندی (جزر و مدی) قرار داشته باشند، روش‌های بررسی چنین محوطه‌هایی بسیار هزینه‌بر، وقت‌گیر و نیازمند بکارگیری نیروی انسانی زیاد می‌باشد. شایان ذکر است، روش‌های بررسی و مستندنگاری میراث فرهنگی دریایی با پیشرفت فناوری که در دهه‌های اخیر به وقوع پیوسته است، همگام بوده. استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی [GIS] و فتوگرامتری [Photogrammetry] به طور قابل توجه‌ای منجر به کاهش هزینه‌ها و زمان در پژوش‌های میدانی باستان‌شناختی‌دریایی در محل [In Situ] و در حین کاوش شده. از این رو دیجیتالی‌ کردن میراث فرهنگی دریایی منجر به راحت‌تر شدن فرآیند پردازش، پژوهش، انتشار و ارائه آن‌ها می‌گردد و در پی آن عموم مردم نیز می‌توانند با میراث فرهنگی دریایی خود ارتباط برقرار کنند.

اهداف

اهداف

اول: هدف عمده از برگزاری چنین کارگاهی تشریح و آموزش روش های نوین بررسی و مستندنگاری برای محوطه های باستان شناختی دریایی و یافته ها است. در این کارگاه آموزشی سعی خواهد شد تا ضمن بیان روش های سنتی بررسی و مستند نگاری؛ روش های نوین مانند: سامانه اطلاعات جغرفیایی (GIS) برای نقشه برداری و ثبت فتوگرامتری محوطه ها و یافته ها تشریح شود. ثانیاً: کار با نرم افزارهای کاربردی برای ثبت  و ضبط  یک محوطه، سیستم اطاعات جغرافیایی (GIS) و سامانه مدیریت پایگاه داده‌ها که برای پژوهش های باستان شناختی در دریا و مناطق میان کشندی استفاده می گردد به همراه طراحی، آفست، انواع گره ها و انواع بررسی از قبیل: بررسی شعاعی، سه جانبه یا مستقیم، چارچوب مشبک به شکل شبیه سازی شده بر روی زمین یا در زیر آب آموزش داده خواهد شد. قابل ذکر است شرکت کنندگان پس از فراگیری این روش ها قادر خواهند بود اطلاعاتی که به واسطه این روش ها بازیابی شده را با استفاده از نرم افزارهای مخصوص دیجیتالی کنند و یک پایگاه داده ایجاد نمایند. ثالثاً: آموزش عکاسی تخصصی در باستان شناسی دریایی مانند: ویژگی های دوربین عکاسی، دیافراگم در عکاسی دیجیتال، ایزو، لنز، روش های عکسبرداری بر روی زمین و در زیر آب، ترکیب بندی تصاویر، مستند نگاری تصویری محوطه ها و یافته به همراه روش های تصویربرداری موزاییکی؛ همچنین روش وارد کردن تصاویر به پایگاه داده ارائه می گردد. رابعاً: فتوگرامتری چند تصویری: از دیگر اهداف این کارگاه آموزش فتوگرامتری چند تصویری به صورت نظری و عملی است. در این بخش شرکت کنندگان مطالبی را در خصوص تاریخچه و کاربرد فتوگرامتری در باستان شناسی دریایی و کار با نرم افزار Agisoft PhotoScan به همراه روش جمع آوری اطلاعات و ساخت یک پایگاه داده و … فرا خواهند گرفت

روش تدریس

روش تدریس

مدرس از طریق برنامه های نمایشی دریک فضای صمیمانۀ علمی به شرکت کنندگان محتوای آموزشی را انتقال خواهد داد و در خصوص آموزش های میدانی نیز شرکت کنندگان به چندین گروه مجزا تقسیم خواهند شد و همزمان به فعالیت های میدانی در یک فضای شبیه سازی شده می پردازند. همچنین علاوه بر تعامل و کار گروهی از رویکرد فردی به جهت برآورده شدن نیاز شرکت کنندگان و رضایت آنها از میزان یادگیریشان در طول دوره بهره گرفته خواهد شد.

لوازم مورد نیاز دوره آموزشی

لوازم مورد نیاز دوره آموزشی

کامپیوتر، دوربین عکاسی، چاپگر، کاغذ، نوار اندازه گیری (متر)، مقیاس های باستان شناسی، چارچوبۀ طراحی باستان شناختی، قطب نما،مواد فرهنگی مصنوعی، تجهیزات غواصی، مداد و خودکار.

نتایج یادگیری

نتایج یادگیری

در پایان دوره کارگاه آموزشی شرکت کنندگان قادر خواهند بود با استفاده از نرم افزارهای مخصوص یافته ها و محوطه های باستانی در حوزه های دریایی و ساحلی را ثبت دیجیتال کنند و به طور مستقل با توجه به شرایط از روش های مختلف برای بررسی استفاده نمایند و با بهره گیری از فتوگرامتری و نرم افزار ایج سافت از یافته ها و محوطه های باستانی مدل های سه بعدی استخراج نمایند همچنین در خصوص عکاسی در باستان شناسی نیز مهارت کسب خواهند نمود. شایان ذکر است مهم ترین خروجی این دوره آموزشی درک مزایای استفاده از روش های مستندنگاری و بررسی دیجیتال به جهت حراست از میراث فرهنگی دریایی است.

برنامه کارگاه

برنامه کارگاه

برنامه کارگاه را از اینجا دریافت کنید.

مدرسین

مدرسین

داخلی و خارجی به زودی اعلام می گردد

مدت دوره آموزشی

مدت دوره آموزشی

6 الی ۷ روز

گواهی نامه

گواهی نامه

اعطای گواهی نامه معتبر علمی از سوی دانشگاه گیلان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان.

هزینه دوره آموزشی

هزینه دوره آموزشی

مبلغ دوره ۷۰۰۰۰۰ (هفتصد هزار تومان) می باشد/ قابل ذکر است، دانشجویان با ارائه کارت شناسایی معتبر مشمول ۱۰ درصد تخفیف می گردند/ هزینه مذکور شامل: شش روز آموزش، اقامت، تغذیه و گواهی نامه است
.

سازمان ها و نهادهای بزگزار کننده

سازمان ها و نهادهای بزگزار کننده

دانشگاه گیلان/اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان/ فرماندری های شهرستان های ساحلی آستارا و رودسر/مدرسه غواصی آبکاوان (آموزش غواصی و پشتیبانی امور مربوط به آموزش در زیرآب) / نشریه الکترونیک باستان شناسی منظر دریایی (پشتیبانی ، هماهنگی و اطلاع رسانی)
.

مارا در رسانه ها دنبال کنید:

می توانید از طریق راه های ارتباطی ذیل با ما در تماس باشید:
– ایمیل: maworkshop2018@Gmail.com
-تلگرام:@Digital_documentation
-اینستاگرام:Farhang_Darya
-شماره تماس: ۰۹۳۷۶۱۷۲۴۵۷
-هشتگ:
#سلام_دریای_کاسپی
#Hello_CaspianSea

Check Also

گفتگو با سید ابوالفضل حسینی

(فعال در حوزه میراث ملموس و ناملموس مازندران) ظرفیت‌های مازندران برای پژوهش‌های فرهنگ دریایی سید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =

This site is protected by wp-copyrightpro.com