Home / اخبار و رویدادها / گفتگو با آقای فرهاد خوانساری؛ پژوهشگر فعال در حوزه گردشگری دریایی

گفتگو با آقای فرهاد خوانساری؛ پژوهشگر فعال در حوزه گردشگری دریایی

Mumbai-wallpaper-14

محمد محمدی

مهندسی دریا | پست الکترونیکی: mohamad.mohamadi4439@gmail.com

آقای فرهاد خوانساري كارشناس باستان‌شناسی و كارشناس‌ارشد مديريت امور فرهنگي می‌باشند که از تجارب برجسته، ارزنده‌ و قابل انتقال در حوزه مدیریت در سازمان‌ها، مؤسسات‌فرهنگی، گردشگري، امور فرهنگي و ارتباطات برخوردار هستند. لازم به ذکر است، ایشان از سوابق آموزشی، پژوهشی و اجرایی درخشانی نیز بهره‌مند است که از آن جمله می‌توان به: تأليف، تدوين، گردآوري مطالب و چاپ مقالات و كتب در باب گردشگری دریایی، ایران‌شناسی، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري؛ برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، پژوهش‌های ميداني در کشورهای خارجی به منظور صنعت گردشگری و مانند آن اشاره نمود. از این رو، خبرنگار نشریه گفتگوی صمیمانه‌ای را با آقای فرهاد خوانساری به جهت کسب اطلاعات بیشتر از دیدگاه‌های ایشان نسبت به گردشگری و فرهنگ‌دریایی انجام داده، که شرح مفصل آن را می‌توانید در قسمت‌ ذیل مطالعه بفرمایید.

محمد محمدی «خبرنگار»: خوانش جنابعالی از گردشگری دریایی چیست:
ما برای شناخت تعاریف و مفاهیم، یک استاندارد بین‌المللی داریم و آن سازمان‌های تخصصی بین المللی در جوزه‌های مختلف است.
بنابر این؛ مادامی که تغاریف و مفاهیم بین المللی با فرهنگ و قوانین کشورمان در تعارض نباشد، ما نه مجازیم و نه می توانیم تعاریف را دستخوش تغییرات و سلایق خود کنیم.
سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO)، گردشگری دریایی را چنین تعریف کرده است:

«گردشگری دریایی، در برگیرنده آن بخشی از صنعت گردشگری است که به نوعی در اجرای آن به دریا و یا دریاچه نیاز است و این در مقابل انواعی از گردشگری است که ماهیتاً در خشکی به وقوع می پیوندد. قایقرانی، تور تفریحی با قایق‌های تفریحی، مسافرت با قایق یا کشتی مسافری، ورزش‌های‌دریایی، فعالیت‌های غواصی و غیره، از جمله فعالیت‌های گردشگری‌دریایی محسوب می‌شوند.»

گردشگری ساحلی نیز، در برگیرنده فعالیت‌های گردشگری که در ساحل صورت می‌پذیرد. به عبارتی، این نوع گردشگری شامل انواع فعالیت‌های لزوماً ساحلی و غیره شده و همچنین؛ در برگیرنده کلیه فعالیت‌هایی است که به هر دلیلی مجاورت با دریا و یا ساحل برای انجام آن‌ها مورد تقاضا باشد.گردشگری ساحلی و دریایی شامل انواع فعالیت‌های جانبی و صنایع وابسته نیز می‌شود.
بنابر این؛ تأکید بر این است که دوستان ارجمند، از هرگونه برداشت آزاد و یا به تعبیر جنابعالی خوانش جدید از گردشگری دریایی پرهیز کنند. چون مشاهده می شود که وقت قابل توجهی از دوستان در گروه‌های تخصصی، صرف تعاریف و مفاهیم می شود.
تعریف جنابعالی از «فرهنگ دریایی» و نیز رابطه آن با گردشگری دریایی چیست:
اصطلاح فرهنگ و فرهنگ‌سازی از مبانی و پایه‌های هر جامعه‌ای می باشد. به قول امام راحل (ره): «ریشه تمام خوشبختی‌ها و بدبختی‌های یک ملت از فرهنگ است».
به رغم این که دریا و اقتصاد دریا محور نقش کلیدی در معیشت یکایک خانوارهای ایرانی ایفا می‌کند، اما با تأسف، کمتر کسی از این نقش کلیدی و اهمیت دریا در توسعه اقتصاد کشور مطلع است.
لذا تا مقوله دریا، بنا به یک نیاز و ضرورت به حق، وارد زندگی روزمره مردم نشود و به تعبیری فرهنگ‌دریایی در روح و کالبد جامعه دمیده نشود، توقع رونق و توسعه همه جانبه در این حوزه، دور از ذهن است.
چنان‌چه در نهادینه کردن نقش دریا در جامعه توفیق یابیم، گردشگری‌دریایی نیز به عنوان یک زیربخش از اقتصاد دریامحور، در اولویت قرار خواهد گرفت. البته وجود مدیران کلان‌نگر و جامع‌نگر به مقوله توسعه دریایی، جزء لاینفک این چرخه است.
✅با توجه به تعریف شما از گردشگری دریایی و هم چنین حضور شما در سازمان بنادر و دریانوردی،نقش این سازمان را در توسعه گردشگری دریایی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
البته بنده در این حوزه سخنگوی سازمان بنادر نیستم و این امر به همکاران خبره دیگر واگذار شده است. لیکن، به زعم بنده، به رغم هم‌پوشانی‌های فراوان در تدوین قوانین دریایی در سازمان‌ها و ارگانهای مختلف، نقش سازمان بنادر در توسعه گردشگری دریایی، نقش بی‌بدیلی است. چون از سه امتیاز قانون حاکمیتی، برنامه و تیم کارشناسی و نهایتاً بودجه و اعتبار مورد نیاز، به صورت یکجا بهره‌مند است. لذا؛ معتقدم هر نهاد و یا سازمانی در کشور، هر برنامه‌ریزی که در زمینه گردشگری دریایی انجام می دهد، چنان چه یک محور آن سازمان بنادر و دریانوردی نباشد، با مشکلات و نواقص قانونی عدیده مواجه می‌شود.
مؤکداً عرض می کنم، توسعه گردشگری دریایی، به یک مدیریت فراسازمانی و چند وجهی نیازمند است و این امر عزم راسخ مدیران تأثیرگذار در این حوزه کاملاً ممکن می باشد.
✅به نظر شما نقش رشته‌ای مانند باستان‌شناسی‌دریایی چقدر می تواند در رشد گردشگری دریایی تاثیرگذار باشد:
به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران و نقش به سزایی که در خلق تمدن بشری و تعاملات بین المللی در قرون متمادی داشته است، و همچنین قدمت تجارت و مسافرت‌های دریایی در ایران، به گردشگری دریایی و ساحلی از زوایای متعددی می‌توان نگریست.
باستان‌شناسی دریایی، با توجه به دیرینگی این تعاملات دریایی در سواحل شمال و جنوب، تقش به سزایی در توسعه گردشگری دریایی می‌تواند ایفا نماید.
باستان‌شناسی‌زیر آب در ایران، می تواند هم در توسعه «توریسم‌دریایی» و هم در رونق «توریسم علمی- تحقیقاتی»، به عنوان دو شاخه از ۲۱ شاخه توریسم تعریف شده در UNWTO، هم در اشتغال‌زایی و هم درآمد ارزی و از همه مهم تر، ارتقای سطح دانش باستان شناسی زیر آب در کشورمان، اثرگذار باشد.
قابل ذکر است که بخش قابل ملاحظه ای از آثار و اشیای ارزشمند موزه‌ای که در بنادر شمالی و جنوبی نگه داری می شوند، کشفیات طرح‌های توسعه ای و یا لایروبی های بنادر شمال و جنوب کشور است.
جایگاه ایران در بین دیگر کشورهای جهان از نظر گردشگری دریایی کجا است:
به رغم تحرکات پراکنده‌ای که در سازمان‌ها و نهادهای مختلف صورت می‌گیرد، و حتی زیرساخت‌هایی که سازمان بنادر و دریانوردی در برخی بنادر شمالی و جنوبی فراهم کرده است، در گردشگری‌دریایی کشورمان شاهد وضعیت مطلوبی نیستیم. اصلاً وضعیت فعلی حتی در مقایسه با برخی کشورهای همسایه نیز در شأن ملت بزرگ و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی ما نیست.
بنابر این، به نظر نمی‌رسد در جایگاه ها و رتبه‌های بین المللی، حرفی برای گفتن داشته باشیم.
✅رابطه گردشگری دریایی و توسعه پایدار از نظر شما چگونه است:
با وجود این که خاستگاه توسعه پایدار و یا توسعه پایا حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست است، اما در تعاریف جدید، اعتقاد بر این است که توسعه پایدار، توسعه‌ای است که تمامی مقولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، با درک متقابل از همه مؤلفه‌ها، به صورت متوازن و منطقی رشد کنند. نه این که در برخی زمینه‌ها، بین ۵ کشور برتر دنیا باشیم و در پاره‌ای شاخص‌ها، در بین ۵۰ و حتی ۱۰۰ کشور برتر هم دارای جایگاه مناسب نباشیم.
اگر برنامه ریزی‌ها و قوانین توسعه در کشور به معنای واقعی آن توسعه پایدار بوده باشد و جمیع جهات حداقل چهارگانه پیش گفته شده بر اساس الگوهای بومی در آن دیده شده باشد، گردشگری‌دریایی نیز لاجرم مثل سایر حوزه ها رشد خواهد کرد.
پیشنهاد شما برای متحول کردن گردشگری دریایی در ایران چیست:
به یاد ندارم نشستی در زمینه گردشگری دریایی در کشور برگزار شده باشد و بنده در صورت حضور به این مقوله پافشاری نکرده باشم که در گردشگری‌دریایی شاهد هیچگونه تحول اساسی و بنیادی نخواهیم بود، مگر با تشکیل یک ساختار سازمانی مستقل و یا سازمانی که دارای اختیار تام از جانب تمامی ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط با این مقوله باشد.
در شرایط فعلی این عزم را که تمامی ارگان های ۱۸ گانه مؤثر در امور دریایی بر سر این مقوله به اجماع رسیده باشند که قوانین، اختیارات، امکانات و اعتبارات مربوط به این حوزه را در یک مجموعه واحد تجمیع کنند، شاهد نبوده‌ایم.
دستگاه های دولت باید با برنامه ریزی درست و منطقی، دست از تصدی‌گری در این حوزه برداشته و ضمن تقویت بخش خصوصی، بر برون سپاری در این حوزه همت گمارد.

© ۱۳۹۶-۱۳۹۵ کليه حقوق این مقاله متعلق به نشریه  الکترونیکی باستان شناسی منظر دریایی است. اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت قوانین مطبوعات می باشد. کپی برداري و بازنشر اطلاعات بدون ذکر منبع و رفرنس ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.

 

ما را با دوستان خود در دیگر شبکه های اجتماعی در میان بگذارید 

Check Also

گفتگو با علی پارسا،نویسنده کتاب بادبانهای جنوب: دریانوردی بادبانی در خلیج فارس و اقیانوس هند

علی پارسا نویسنده کتاب بادبانهای جنوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + = 18

This site is protected by wp-copyrightpro.com