Home / اخبار و رویدادها / کشف احتمالی محموله‌ی ۱۳۰ میلیون دلاری متعلق به یک کشتی غرق شده نازی[آلمان]‌ در آب‌های کشور ایسلند

کشف احتمالی محموله‌ی ۱۳۰ میلیون دلاری متعلق به یک کشتی غرق شده نازی[آلمان]‌ در آب‌های کشور ایسلند

Author: Chris Perez

Perez Chris . (2017, July 27). $130 million of Nazi gold may be in a sunken cargo ship website 

مترجم: محمد محمدی

مهندسی دریا | پست الکترونیکی: mohamad.mohamadi4439@gmail.com

یکی از خاطرات کودکی بسیاری از ما، دیدن کارتون هایی بود که موضوع آن‌ها به افرادی می‌پرداخت که با در دست داشتن یک نقشه‌ی گنج در پی یافتن آن بودند. باورش سخت است اما علم باستان‌شناسی‌دریایی انگیزه اولیه برای ماجراجویی در زیر دریاها را در ذهن ما ایجاد می‌کند و در پی آن ایجاد فناوری پیشرفته تفحض در زیرآب و دستیابی به بقایای کشتی‌هایی که در طی سالیان متمادی به زیرآب فرو کشیده شده‌اند را نیز مطرح می‌کند. بشر است دیگر! از همان ابتدا ماجراجو… در طی هزاران سال دریانوردی بشر، میلیون‌ها کشتی و [مَنظر] به دلایل مختلف نظیر گرفتارشدن در طوفان‌ها، جنگ و … غرق شده‌اند و اکنون در بستر دریاها و اقیانوس‌ها آرامیده‌اند. حال تصور کنید بعضی از این کشتی‌ها محموله‌های با ارزشی مانند طلا را نیز همراه خود داشته‌اند مانند کشتی‌های دزدان دریایی. قطعاً شنیدن خبرهایی از کشف محموله چنین کشتی‌هایی، هر کسی؛ حتی شما را نیز وسوسه می‌کند! پیشتر یکی از همکارانم مطلبی درخصوص دریازنان در تارنمای نشریه منتشر کرده بود.

چندی قبل روزنامه‌ی «نیویورک‌پست» خبری را با مضمون «کشف احتمالی محموله‌ی ۱۳۰ میلیون دلاری متعلق به یک کشتی غرق شده نازی[آلمان]‌ در آب‌های کشور ایسلند» را منتشر ساخت.

این کشتی غرق‌شده‌ی آلمانی در نزدیکی آب‌های کشور ایسلند حاوی ۴ تن طلا  به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار است. به اعتقاد برخی از کارشناسان  گنجینه مذکور در محفظه داخل کشتی تجاری اس.اس میندن قرار داشته. در این خبر آمده بر اساس گزارش ماهنامه‌ی آمریکایی «سان»، یک شرکت نجات‌‌دریای (Salvage Company) بریتانیایی، بقایای کشتی اسقاط شده  را در فاصله‌ی ۱۲۰ مایل دریایی در پیرامون کرانه جنوبی ایسلند کشف کرده‌اند. همچنین نقل شده؛ کارشناسان کمپانی مذکور صندوق را در اتاق پست کشتی پیدا کرده‌اند. به عقیده برخی از متخصصین،   ۴ تن طلای مذکور از بانک‌های آمریکای جنوبی استخراج گردیده. قصد نازی‌ها از انتقال محموله مذکور به آلمان بهره‌وری از آن به جهت پیشبرد اهدافشان در جنگ جهانی دوم بوده.

shutterstock_679413322

بر اساس اسناد تاریخی کشتی اس.اس میندن سفر دریایی خود را  در ۶ سپتامبر ۱۹۳۹ از برزیل شروع کرده بود که ۶ روز پس ازآن جنگ آغاز شد! بنا به دستور آدولف هیتلر، به جهت محافظت از محموله‌ی با ارزش و جلوگیری از چپاول آن توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، کشتی را اسقاط کردند.

این شناور همراه با محموله با ارزشش برای سال‌های متمادی در زیر آب‌های پیرامون کشور ایسلند از چشم همگان پنهان بوده تا این‌که در در اوایل سال جاری شرکت برتانیایی AMS (Advanced Marine Service) به طور اتفاقی در طی یک عملیات سالویج (نجات بخشی) بقایای آن را کشف کرد .

بر اساس گزارشات منتشر شده از سوی دولت ایسلند، شرکت بریتانیایی خواستار اجازه‌ی ورود به کشتی از  مقامات ایسلندی شده اند؛ درست همانند نقش «بن گیتس» در فیلم «گنجینه‌ی ملی» که در آن «نیکلاس کیج» نقش‌آفرینی کرده است.

سخنگوی آژانس محیط زیست ایسلند در روز پنج‌شنبه به فوکس نیوز گفت:  درخواستی مبنی بر ورود به کشتی مذکور به دست ما رسیده. تیم شرکت AMS  بر اساس این ادعا که محتوای آن متعلق به افرادی است که آن را پیدا کرده‌اند محفطه (صندوقچه) مذکور را به بریتانیا برگرداند. این درحالی است که مطابق اصول فنى بقایای کشتی مذکور  در قلمرو آب‌های سرزمینی کشور ایسلند قرار ندارد، بلکه در منطقه‌ی ویژه‌ی اقتصادی این کشور واقع شده است؛ این بدان معناست که مقامات و مراجع می‌تواند کنترل آلودگی و ارزیابی اثرات زیست محیطی را  بر روی محوطه کشتی اعمال نمایند اما نمی‌توانند عملیات سالویج (نجات بخشی) را برای  بقایای این کشتی انجام دهند. انتظار می‌رود مقامات ایسلندی تصمیم خود را در مورد مالکیت صندوق مذکور را در ماه آتی اتخاذ نمایند.

SS MINDEN

SS MINDEN

http://www.wrecksite.eu/wreck.aspx?152305

اتاق پست – post room

اتاق پست – post room

یک اتاق که در آن پیام‌های ورودی و خروجی پردازش و مرتب شده‌اند. https://en.wikipedia.org/wiki/Mailroom

سالویج-salvage

سالویج-salvage

عملیات نجات کشتی های صدمه دیده و غرق‌شده در دریا. هزینه عملیات نجات کشتی یا کالا در دریا بر اساس درصدی از قیمت کشتی یا کالا، مهارت به‌ کار ‌گرفته‌شده و هزینه تجهیزات نجات محاسبه می‌شود. ضمنا از قانون no cure no pay تبعیت می کند.

Salvage company - شرکت نجات در دریا

Salvage company - شرکت نجات در دریا

شرکت نجات در دریا، شرکتی که با داشتن شناورهای ویژه و تجهیزات مخصوص نجات کشتی و افراد در دریا می‌تواند عملیات نجات را بر عهده گیرد. این شرکت‌ها عموماً به‌صورت غیردولتی(خصوصی) اداره می‌شوند.

نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا-Royal Navy

نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا-Royal Navy

قدیمی‌ترین نیروی ارتش بریتانیا است. از اواسط قرن هجدهم میلادی تا اواسط قرن بیستم میلادی، نیروی دریایی بریتانیا، نیرومندترین نیروی دریایی جهان بود. ایجاد این نیرو در امپراتوری بریتانیا مانند نواختن یک بخش کلیدی بود چرا که به دست آن، رژیم بریتانیا، از سال ۱۸۱۵ میلادی تا نزدیک به ۱۹۴۰ میلادی، بر همگی قدرت جهان چیره بود.در در طول جنگ جهانی دوم، نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا، از نزدیک به ۹۰۰ کشتی جنگی استفاده میکرد. هم چنین در طول جنگ سرد، نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا، بیش‌تر به یک نیروی پاد (ضد) زیر دریایی تبدیل گشته بود و فعالیت زیردریایی‌های اتحاد جماهیر شوروی را رصد می‌کرد. https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D9%BE%D8%A7%D8%AF%D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C_%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7

فیلم گنجینه ملی - National Treasure

فیلم گنجینه ملی - National Treasure

فیلمی محصول سال ۲۰۰۴ به کارگردانی جان ترتل‌تاب است. در این فیلم نیکلاس کیج، شان بین، دیانه کروگر، هاروی کایتل، جان ویت، جاستین بارتا، کریستوفر پلامر، اولگ تاکتاروف، آنی پاریس، مارک پلگرینو و اریک کینگ بازی کردند. دنباله این فیلم در سال ۲۰۰۷ با نام گنجینه ملی: کتاب رمز ساخته شد. خلاصه داستان: بنجامین گیتس (نیکلاس کیج) و یان هو (شان بین) هردو جستجوگر گنج هستند آنها به دنبال گنجینه ملی هستند که سالها پیش به آمریکا آورده شده ودر جایی نامعلوم دفن شده است. آنها به دنبال سرنخی برای نقشه گنج می‌گردند که با یافتن یک کشتی قدیمی در مناطق شمالی کانادا به آن سرنخ دست پیدا می‌کنند یان که دیگر به وجود بنجامین احساس نیاز نمی‌کند تصمیم می‌گیرد با کشتن بنجامین خودش به تنهایی راه را ادامه دهد اما بنجامین به طرز معجزه آسایی نجات پیدا می‌کند. او همراه با شاگردش ریلی (جاستین بارتا) به دنبال گنج می‌گردند او در موزه ملی با خانمی به نام ابیگل چیس (دیانه کروگر) آشنا می‌شود وحالا این سه نفر به دنبال گنج می‌گردند و همیشه یک گام از یان جلوتر هستند ویان با تهدید وتعقیب آنها می‌خواهد به گنج دست پیدا کند اما در نهایت وقتی به محل اختفای گنجینه می‌رسند یان که آنها را به گروگان گرفته و از پیدا کردن گنج در آن مکان نا امید شده ترجیح می‌دهد بنجامین وهمراهانش را در همان دخمه رها کند تا ازبین بروند وخود به جای دیگری که فکر می‌کند گنج در آنجاست برود. اما بنجامین موفق به پیدا کردن گنج می‌شود و یان توسط پلیس دستگیر می‌شود. https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D9%86%D8%AC%DB%8C%D9%86%D9%87_%D9%85%D9%84%DB%8C_(%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85)

 

© ۱۳۹۶-۱۳۹۵ کليه حقوق این مقاله متعلق به نشریه  الکترونیکی باستان شناسی منظر دریایی است. اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت قوانین مطبوعات می باشد. کپی برداري و بازنشر اطلاعات بدون ذکر منبع و رفرنس ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.

ما را با دوستان خود در دیگر شبکه های اجتماعی در میان بگذارید

Check Also

گفتگو با علی پارسا،نویسنده کتاب بادبانهای جنوب: دریانوردی بادبانی در خلیج فارس و اقیانوس هند

علی پارسا نویسنده کتاب بادبانهای جنوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 3 =

This site is protected by wp-copyrightpro.com