Home / اخبار و رویدادها / کشف کارخانه کشتي‌سازي باستانی در ترکیه

کشف کارخانه کشتي‌سازي باستانی در ترکیه

کشف یک کارخانه کشتيسازي بسیار بزرگ باستانی در جزیره دانا، ترکیه

 

حریت دیلی‌نیوز(Hürriyet Daily News) نوشت: یک کارخانه کشتي‌سازي بسیار بزرگ که تصور می‌شود قدیمی‌ترین  نمونه در جهان باشد در جزیره دانا [Dana] در شهرستان سلوکیه [Silifke ] در حوزه جنوبی استان مَرسین [Mersin] کشف گردید.

 

DCIM101GOPROG0216469.

Hürriyet Daily News ©

پژوهشگران معتقدند که این کارخانه کشتی‌سازی بزرگ که نزدیک به ۲۷۰ سرسره [سطح شیب‌داری که شیب آن به‌سمت آب است و از آن برای به‌آب‌اندازی شناور یا از آب کشیدن آن برای تعمیر استفاده می‌کنند] داشته و می‌تواند هم‌چون روزنه‌ای برای ورود به دروه ۴۰۰ ساله پسروی مدیترانه در طول هزاره اول پیش از میلاد مسیح باشد؟؟؟!!!.

DCIM100GOPROG0215626.

Hürriyet Daily News ©

به نقل از هاکان اونیز[Hakan Öniz] – مدیر دپارتمان باستان‌شناسی زیرآب دانشگاه سلجوق- : «این کارخانه کشتی‌سازی تنها نمونه درجهان می‌باشد و بزرگترین کارخانه کشتی‌سازی بازیابی شده در جهان باستان‌شناختی» همچنین وی افزود: « شروع فعالیت‌های زیرآبی برای کشف دست‌ساخته‌های باستانی و مناطق ممنوعه جهت غواصی در پیرامون کرانه‌های استان‌مَرسین به ویژه سواحل شهرستان سلوکیه  از سال ۲۰۱۵ آغاز شده، علاوه بر این: وجود ویرانه‌های باستانی به زیرآب رفته در این منطقه مورد ارزیابی قرار گرفت. اما هیجان انگیزترین کشف ما؛ یک افزونه (زائده/  iron spur) آهنی در عمق ۳۳ متری که به عنوان سلاح کشتی‌های‌جنگی، در دوران باستان کاربرد داشته؛ این نخستین بار است که در نیا چنین افزونه آهنی کشف می‌گردد».

n_105120_1

Hürriyet Daily News ©

تیم پژوهشی، فعالیت خود را از غرب به شرق بر روی کشتی تحقیقاتی سلجوق ۱ آغاز کرده و دامنه این فعالیت‌ها تا دو کیلومتری پیرامون جزیره دانا ادامه خواهد داشت. به نقل از هاکان اونیز: در سال ۲۰۱۵ ؛ هنگامی‌که تیم موفق به بازیابی ده‌ها سرسره در قسمت شمالی جزیره گردید؛ شگفت زده شد و ما هنوز برای قدمت دقیق سازه‌ها مشغول به پژوهش هستیم. همچنین در طول فعالیت‌های پژوهشی در سال ۲۰۱۶، تیم موفق به بازیابی یک کارخانه کشتی‌ساز شد که همزمان قادر به ساخت ۲۷۴ کشتی بوده. کارخانه یاد شده در نوع خود در سطح جان بی‌نظیر است. در حال پژوهش برای به دست آوردن قدمت این محوطه باستان‌شناختی می‌باشیم و احتمال می‌رود در ۱۲۰۰ پیش از میلاد مسیح یعنی همزمان به عصر مفرغ جدید مورد بهره‌بردای قرار گرفته باشد.

 

    Hürriyet Daily News |Click©

ترجمه و یرایش: :رامین ادیبی
 Director of Archaeology of Maritime Landscape Magazine(AMLM)
contact:
info@farhang-darya.com
Ramin.adibi2012@gmail.com

Check Also

گفتگو با علی پارسا،نویسنده کتاب بادبانهای جنوب: دریانوردی بادبانی در خلیج فارس و اقیانوس هند

علی پارسا نویسنده کتاب بادبانهای جنوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 3 =

This site is protected by wp-copyrightpro.com