Home / آرشیو بر اساس شماره نشریه /  پروژه باستان شناسی دریایی قطر(QatarMAP)

 پروژه باستان شناسی دریایی قطر(QatarMAP)

Author: BLOG-MAT-ADMIN

BLOG-MAT-ADMIN. (2017,  MAY 23). Qatar Marine Archaeological Project (QatarMAP). Retrieved from thelive science: website 

مترجم: محمد محمدی

مهندسی دریا | پست الکترونیکی: mohamad.mohamadi4439@gmail.com

پروژه تحقیقاتی و اکتشافی باستان‌شناسی دریایی قطر توسط موزه‌ی قطر (QM) جهت مکان‌یابی و ثبت ‌‌و ‌ضبط میراث‌فرهنگی دریایی آغاز شده است. هدف از انجام این پژوهش‌های میدانی در زیرآب بررسی و بازدید از محوطه شناورهای غرق شده‌ای است که پیش‌تر شناخته شده بودند. نتایج به‌دست‌آمده از این پروژه منجر به افزایش درک ما نسبت به محیط‌زیست‌دریایی گذشته خلیج‌فارس و ایجاد یک منبع میراث دریایی قابل دسترس‌تر برای مردم قطر را در بر خواهد داشت.

Qatar_3D_mosaic_survey

غواص در حال ثبت بقایای فلزی در بستر دریا (MAT)

در طول پروژه مذکور بستر دریایی پیرامون قطر به جهت  شناسایی بیشتر میراث‌فرهنگی‌دریایی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است، کشور قطر دارای مناظر و شناورهای غرق شده تاریخی می‌باشد. موسسه باستان‌شناسی دریایی/وقف‌عام (MAT) با همکاری دانشگاه‌های یورک، قطر و موزه‌ی قطر به صورت مشترک در حال انجام این پروژه باستان‌شناسی دریایی می‌باشند.

در اوایل ماه می پژوهش‌گران موسسه MAT با همکاری محققان دانشگاه قطر از  طریق شناور تحقیقاتی جنان محوطه‌ برخی از شناور‌های غرق‌شده تاریخی را  به جهت تهیه‌ی یک پاره‌چین عکسی سه بعدی، تصویربرداری نمودند.

Qatar_1-1 (1)پاره‌چین عکسی از بقایای یک شناور ۵۰ متری در پیرامون آبهای قطر (MAT)

در حال حاضر نیز گروه تحقیقاتی موسسه MAT به قطر بازگشته‌اند اما کار بر روی پروژه همچنان ادامه دارد و اعضای گروه در حال پردازش پیوسته‌ی اطلاعات جمع‌آوری شده در هفته‌ی اول بازدید  می‌باشند، همچنین تجهیزات ژئوفیزیک برای انجام تحقیقات میدانی آتی  در حال آماده‌سازی است.

محیط تاریخی - historic environment

محیط تاریخی - historic environment

تمام جنبه های محیطی ناشی از تعامل بین مردم و مکان ها از طریق زمان، از جمله تمام باقی مانده بقایای فیزیکی از فعالیت های انسانی گذشته، چه قابل مشاهده و یا مخفی یا غرق شده باشد.

موسسه باستان شناسی دریایی/ وقف عام - Maritime Archaeology Trust

موسسه باستان شناسی دریایی/ وقف عام - Maritime Archaeology Trust

یک صندوق خیریه است که فعالیت های مانند تحقیق و اکتشاف در زمینه باستان شناسی دریایی انجام می دهد و در انگلستان واقع شده است.

دانشگاه یورک - University of York

دانشگاه یورک - University of York

دانشگاهی در شهر یورک انگلستان که در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده است.

موزه قطر - Qatar Museums (QM)

موزه قطر - Qatar Museums (QM)

QM در سال ۲۰۰۵ توسط شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر سابق کشور قطر تاسیس شده است، هدف آن ترکیب منابع از کلیه موزه ها در قطر، ارائه یک سازمان جامع برای توسعه موزه و ایجاد یک نظام موثر برای جمع آوری، حفاظت و تفسیر محوطه ها، آثار تاریخی و دست‌ساخته‌ها است.

کشتی تحقیقاتی جنان - Research Vessel “Janan”

کشتی تحقیقاتی جنان - Research Vessel “Janan”

این کشتی متعلق به دانشگاه قطر است و برای تحقیقات عمومی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. به ابزارهای نوین علم اقیانوس شناسی تجهیز شده است. این کشتی جهت انجام تحقیقات در قطر و خلیج فارس مورد استفاده قرار می گیرد.

قایق غواصی- Boat diving

قایق غواصی- Boat diving

قایقی است که امکان غواصی در مکان هایی را ،که امکان دسترسی به آن جا با شناکردن از ساحل ممکن نیست،فراهم می سازد.

پاره‌چین عکسی /Photomosaic

پاره‌چین عکسی /Photomosaic

[مهندسی نقشه‌برداری] تصویری یکپارچه که از کنار هم چیدن عکس‌های یک منطقه به دست می‌آید

© ۱۳۹۶-۱۳۹۵ کليه حقوق این مقاله متعلق به نشریه  الکترونیکی باستان شناسی منظر دریایی است. اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت قوانین مطبوعات می باشد. کپی برداري و بازنشر اطلاعات بدون ذکر منبع و رفرنس ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.

Check Also

aran

چالش های پیش روی ذخایر ملموس و ناملموس فرهنگ دریایی

  قرار است در تاریخ دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ نشستی تحت عنوان «خلیج فارس: ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

73 + = 78