Home / اخبار و رویدادها / کاوش‌گران ۸ شناور غرق شده دیگر را در کانون مغروقه‌ها در یونان شناسایی کردند

کاوش‌گران ۸ شناور غرق شده دیگر را در کانون مغروقه‌ها در یونان شناسایی کردند

Author: Megan Gannon

Gannon, M. (2017, jULY 14). Divers Find 8 More Wrecks at Sunken-Ship Hotspot in Greece. Retrieved from thelive science: website 

مترجم: محمد محمدی

مهندسی دریا | پست الکترونیکی: mohamad.mohamadi4439@gmail.com

خبر پیدا شدن ۸ شناور غرق شده در مجمع‌الجزایر «فورنی» در یونان که کانونی برای مغروقه‌ها است، از سوی یک تیم باستان‌شناسی دریایی اعلام شد. کشف مغروقه‌های جدید به این معنی است که تاکنون، رویهمرفته بقایایی از ۵۳ شناور غرق شده تاریخی در این محوطه (فورنی) در مساحتی به اندازه‌ی ۱۷ مایل مربع (۴۴ کیلومتر مربع) شناسایی شده است.

photo_۲۰۱۷-۰۷-۱۵_۰۸-۰۳-۲۰باستان شناس در حال عکاسی از محوطه متعلق به بقایای یک کشتی باستانی در زیرآب ؛  فورنی

در دوران باستان، مجمع‌الجزایر مذکور یک لنگرگاه مشهور در میان مسیرهای تجاری دریای اژه محسوب می‌شده. در شرایط عادی، بندرگاه‌های مجمع‌الجزایر فورنی از ایمنی بالایی برخوردار بوده‌اند. اما به عقیده پژوهش‌گران، از میان انبوه کشتی‌هایی که طی هزاران سال از این منطقه عبور می‌کرده‌اند، تعداد محدودی نیز در دام طوفان افتاده‌اند.

تیمی متشکل از موسسه باستان شناسی یونان و بنیاد غیر انتفاعی RPM در سال ۲۰۱۵  کار شناسایی در این منطقه را آغاز نمودند و موفق به کشف بقایایی از ۲۲ شناور تاریخی شدند. در سال ۲۰۱۶ نیز کاوش‌گران، مجدداً به این محل بازگشتند و بقایای ۲۳ شناور تاریخی دیگر را نیز یافتند(کسب اطلاعات بیشتر). قدمت مغروقه‌های شناسایی شده بازه زمانی شامل قرن ششم قبل از میلاد به موازات دوران آرکائیک /یونان کهن تا اوایل قرن بیستم را نشان می‌دهد. از میان بقایای یافت شده تنها تعداد اندکی متعلق به دوران بسیار قدیم یعنی آرکائیک می‌باشند؛ اما بخش بسیار زیادی از محموله‌ کشتی‌های مذکور هنوز در بستر دریا به صورت پراکنده باقی مانده‌اند. تصاویر گرفته شده از عملیات میدانی حاکی از آن است که مجموعه بزرگی از آمفوراها که برای حمل و نقل کالاهایی مانند: شراب، روغن‌زیتون، و ماهی‌شور استفاده می‌شده‌اند، شناسایی شده.

بر اساس خبری که از موسسه RPM منتشر شده تا کنون بقایای از یک کشتی با محموله‌ی آمفورا در نزدیکی جزیره خیوس که احتمالاً در دوران  کلاسیک (قرون چهارم و پنجم پیش از میلاد) غرق شده است را به همراه  بقایای از یک شناور رومی متعلق به اسپانیا، بازیابی کرده‌اند همچنین کاوش‌گران لنگرهایی با اشکال متفاوت که چه بسا قدمت برخی از آنها متعلق به  ۲۵۰۰ پیش از میلاد  تا  قرون وسطی را نیز به دست آورده‌اند.

در طی آخرین بازدید از  محوطه باستانی به زیر آب رفته  مجمع الجزایر فورنی (۹ تا ۲۹ ژوئن، ۲۰۱۷)، پژوهش‌گران بقایای مغروقه‌های شناسایی شده در سال‌های قبل را نقشه‌نگاری و مستندسازی کردند. لازم به ذکر است، تعدادی نمونه‌ شامل خمره‌های سفالی و دیگر دست‌ساخته‌ها نیز از محوطه شناورهای تاریخی  مختلف به جهت تحقیقات آتی  و نگهداری به سطح آورده شد همچنین، مقرر گردید بازدید چهارم در سال ۲۰۱۸ انجام گیرد.

فورنی- Fournoi

فورنی- Fournoi

مجمع الجزایر فورنی واقع در یونان در مجاورت دریای اژه.

یونان کهن - Archaic Greeced

یونان کهن - Archaic Greeced

یونان کهن عنوان دوره‌ای ماندگار در تاریخ یونان از قرن هشتم پیش از میلاد تا زمان دومین تهاجم ایرانیان به یونان در تاریخ ۴۸۰ قبل از میلاد می‌باشد که بخشی از جنگ‌های ایران و یونان را شامل می‌گردد، این دوره که مقطعی مابین قرون تاریک یونانی و یونان کلاسیک می‌باشد شاهد افزایش ناگهانی و عظیم جمعیت بود و به دنبال آن دارای یک سری تغییرات قابل توجهی بود که جهان یونانی را در پایان قرن هشتم و آغاز قرنی نوین قرار داد.

آمفورا- amphoras

آمفورا- amphoras

آمفورا خمره سفالی بزرگی است که دارای دو دسته می‌باشد. در یونان باستان از این کوزه برای نگهداری شراب، روغن، غلات و نظایر آن استفاده می‌شد. سطح بیرونی این نوع کوزه را با الگوهای هندسی و شکل‌های متنوع می‌آراستند.

ماهی شور - Salted fish

ماهی شور - Salted fish

ماهی شور مانند دودی کردن شاه ماهی یا خشکانیده کردن ماهی کاد،یک روشی است برای سالم سازی و نگهداری ماهی ها برای استفاده در آینده

جزیره خیوس - Chios

جزیره خیوس - Chios

جزیره خیوس پنجمین جزیر بزرگ یونان با جمعیتی بالغ بر ۵۱ هزار نفر واقع شده در دریای اژه

دوران یونان کلاسیک - Classical Greece

دوران یونان کلاسیک - Classical Greece

یونان کلاسیک یک دوره‌ی‌ ۲۰۰ ساله (از حدود قرن پنجم و چهارم قبل از میلاد) در فرهنگ یونانی را شامل می‌شود، این دوره‌ی کلاسیک تحت‌ الحاق و تاثیرات امپراتوری شاهنشاهی هخامنشی بود و به دنبال آن به استقلال و بالندگی رسید، یونان کلاسیک تاثیر ویژه‌ای بر شکل‌گیری پایه‌های تمدن امپراتوری روم و فرهنگ غربی داشت، بسیاری از سیاست‌های مدرن غربی، اندیشه‌های هنری (معماری، مجسمه‌سازی) تفکر علمی، تئاتر، ادبیات و فلسفه مشتق شده و تاثیر پذیرفته از این دوره از تاریخ یونان بود، در زمینه‌ی‌‌‌‌ هنر، معماری و فرهنگ یونان باستان، از دوره‌ی کلاسیک گاهی اوقات و به صورت جداگانه تنها به ذکر واژه دوره یونان بسنده می‌شود.

© ۱۳۹۶-۱۳۹۵ کليه حقوق این مقاله متعلق به نشریه  الکترونیکی باستان شناسی منظر دریایی است. اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت قوانین مطبوعات می باشد. کپی برداري و بازنشر اطلاعات بدون ذکر منبع و رفرنس ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.

Check Also

parsaaa

گفتگو با علی پارسا،نویسنده کتاب بادبانهای جنوب: دریانوردی بادبانی در خلیج فارس و اقیانوس هند

علی پارسا نویسنده کتاب بادبانهای جنوب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + = 23