Home / آرشیو بر اساس شماره نشریه / گردشگری غواصی (قسمت دوم)

گردشگری غواصی (قسمت دوم)

منبع:

 Erkurt, Osman., & Paker, Serim. (2014). Sualti Arkeoparklari ve Deniz Turizmi. Denizcilik Fakultesi Dergisi, 6 (2), 131-144 .

سپهروز صادقی

کارشناس‌ارشد باستان‌شناسی تاریخی | ایمیل: s.sadeghi2420@yahoo.com | تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۱/۱۷

برای دستیابی به قسمت نخست این مقاله اینجا ضربه بزنید

یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین بخش‌های «گردشگری‌همساز| alternative tourism»،«گردشگری‌غواصی| Diving tourism» می‌باشد، که از حجم اقتصادی گسترده‌ای برخوردار است. گشت‌های غواصی و موسسه‌های آموزش غواصی تنها قسمتی از این حجم اقتصادی می‌باشند. اگر نزدیک به ده میلیون گردشگر اروپایی که در سال‌های اخیر برای غواصی به مصر رفته‌اند را در نظر بگیریم، می‌توان گفت که این شاخه از صنعت گردشگری دارای جایگاه و ظرفیت ویژه‌ای می‌باشد. افراد زیادی به ورزش غواصی علاقه‌مندند و برای دستیابی به تجارب جدید، برنامه‌ریزی‌های سیاحتی متعددی را در راستای بازدید از مکان‌های مختلف دنیا انجام می‌دهند. (www.tourexpi.com).

scuba-diver-inspecting-an-old-italian-amphora-dating-from-the-2nd-CY0CD9غواص در حال بررسی یک آمفورای تاریخی – کاش، ترکیه (alamy.com)

کشور ترکیه به دلیل داشتن آب و هوای معتدل در چهار فصل سال از فرصت‌های مناسبی برای غواصی برخوردار است. جغرافیای غنی، بافت‌تاریخی و کشتی‌های غرق شده در زیرآب‌های پیرامونی ترکیه، توجه افراد زیادی را برای غواصی به خود جلب می‌کند.  یکی از ۵۰ محوطه مهم در دنیا برای غواصی منطقه کاش (Kaş) در غرب آنتالیا می‌باشد. این نقطه از دنیا، دارای مکان‌های متنوع در زیر آب نظیر: بدنه کشتی‌ها و هواپیماهای تاریخی ، غار‌ها و ژرف‌دره‌های متعدد، تپه‌ها و تونل‌ها در زیرآب به همراه زندگی‌دریایی منحصربفرد می‌باشدکه منجر به  جذب غواصان به این منطقه در تمام طول سال می‌گردد.

Check Also

aran

چالش های پیش روی ذخایر ملموس و ناملموس فرهنگ دریایی

  قرار است در تاریخ دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ نشستی تحت عنوان «خلیج فارس: ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 + = 89