Home / دست ساخته - Artifact / معرفی سازوکار آنتی‌کتیرا

معرفی سازوکار آنتی‌کتیرا

سازوکار آنتی‌کتیرا

ترجمه : رامین ادیبی

info@farhang-darya.com

بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۱ شاهد بازیابی مجموعه‌ای بی‌نظیر از مجسمه‌های مفرغی و مرمری از محوطه یک کشتی غرق‌شده در آنتی‌کتیرا  (جزیره کوچک بین یونان و کرت/ Antikythera) می‌باشیم. این محوطه توسط غواصان صید اسفنج (Sponge diving) شناسایی شد و عملیات نجات‌بخشی آن توسط دولت‌ یونان سازماندهی شد. به‌گونه‌ای که با به کارگیری غواصان اسفنج زیر نظر مدیر اداره عتیقه‌جات -پرفسور جورج ‌بیزانتینیوس/ George Byzantines-  از روی عرشه کشتی این عملیات انجام گرفت.

antiجزیره کوچک آنتی‌کتیرا  بین جزیره کرت و سرزمین یونان© Google Maps

هنگامی‌که یک قایق صید اسفنج  در حال رفتن به بندر سیمی (Sami) بود که درگیر طوفان شده و برای جان سالم بردن از شر طوفان،کاپیتان دیمیتریوس‌کندوس (Dimtrios Kondos) قایق خود را به سمت بادپناه جزیره کوچک آنتی‌کتیرا  بین جزیره کرت و سرزمین یونان هدایت می‌کند. غواص از موقعیت پیش آمده استفاده کرده و برای جستجوی اسفنج بیشتر به درون آب می‌رود اما به‌جای اسفنج با بستری آکنده از تندیس‌های مفرغی و مرمری مواجه می‌شوند. غواص برای اثبات یافته‌ی خود یک بازوی مفرغی را به سطح می‌آورد و به کاپیتان ‌کندوس نشان می‌دهد. در نوامبر همان سال کاپیتان کندوس تصمیم می‌گیرد این کشف را به مقامات دولتی در آتن گزارش دهد و دولت وقت با یاری گرفتن از نیروی دریایی هيئتی را جهت بازیابی مجسمه‌ها سازمان‌دهی می‌کند و جورج‌بیزانتینیوس -رئيس اداره‌ی عتیقات- آن هنگام مسئولیت عملیات را از سطح یک شناور بر عهده می‌گیرد اما این کشفیات با کاوشی مناسب صورت نگرفت و غواصان هر‌گز از بستر دریا نقشه برداری نکردند و برای به سطح آوری قطعه‌های سنگین فقط از طناب استفاده شد. جورج فلچر باس (George fletcher bass) یکی از بنیانگذاران باستان شناسی زیرآب مدرن در این مورد می‌نویسد:

۲-jpg1233131غواص اسفنج در حین کشف محموله کشتی آنتی کتیرا(nicolle,2006)

 «داستان کشف و استخراج از محوطه مغروقه آنتی‌کتیرا سزاوار یک جایگاه مستحکم در تاریخچه باستان شناسی زیرآب است، زیرا برای نخستین بار در مدیترانه غواصان یک مغروقه باستانی رامشاهده کردند و با مشکلات کاوش آن دست و پنجه نرم کردند » (Barstad, 2002,: 3-4).

سازوکار آنتی‌کتیرا

%cf%8715087_bقطعات مفرغی از سازوکار آنتی کتیرا © namuseum.gr

سازوکار آنتی‌کتیرا یکی از شگفت انگیزترین دست‌ساخته‌هایی است که تا کنون از بستر دریا بازیابی شده. این  سازوکار بیش از یک سده پیش، توسط غواصان‌اسفنج در حوالی جزیره آنتی‌کتیرا کشف گردید. بقایای به دست آمده از این سازوکار  شامل قطعه‌های مفرغی از یک ابزار پیچیده و مکانیکی به همراه دنده‌های مفرغی که درون یک پوستۀ چوبی مزین به نقوش و خطوط  قرار داده شده؛ می‌باشد و به واسطه نبوغ‌ علومی مانند: ریاضیات، نجوم  و مکانیک در قرن اول قبل از میلاد ساخته شده. بر اساس نتایج تحقیقات به عمل آمده بر روی آن: «این دستگاه حرکت ماه در آسمان و گام‌های ماه را در طول یک ماه را شبیه سازی می‌کرده؛ همچنین پیش‌بینی ماه‌گرفتگی، محاسبه زمان و به عنوان یک تقویم چند وجهی بر اساس مقیاس دایره یا مارپیچ عمل می‌کرده. سازوکار آنتی‌کتیرا  یک ابزار مفید برای مشاهدات نجومی و یادگیری بوده و افزون بر این به جهت این‌که عرض جغرافیایى (و احتمالا طول جغرافیایی) را محاسبه می‌کرده کار  نقشه‌سازی و ناوبری را تسهیل می‌داده (namuseum, 2008-2014).

هم اکنون؛ بقایای این سازوکار در موزه ملی باستان‌شناسی یونان نگهداری می‌شود

© تمامی حقوق این مقاله متعلق به ماهنامه الکترونیک باستان شناسیِ مَنظر دریایی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است

 

منابع

منابع

6. Barstad, J. F., 2002. Underwater Archaeology in the 20th Century Filling in the Gaps. In: Ruppe, C. V. & Barstad, J. F. (eds.) International Handbook of Underwater Archaeology. New York: K1uwer Academic / P1enum Publishers.

namuseum, 2008-2014. Metalwork. [Online] Available at: http://www.namuseum.gr/collections/bronze/ellinistiki/ellinistiki06-en.html [Accessed 07 November 2016].

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

26 + = 33